1. Ana Sayfa
  2. WordPress
  3. 5 ADIMDA WordPress Güvenliği
Trendlerdeki Yazı

5 ADIMDA WordPress Güvenliği

wordpress sitenizi güvenilir hale getirmek

Dijital çağda en önemli şeylerin başında güvenliğimiz yer alıyor. Bu makalemde sizlere wordpress sitenizin güvenliğini nasıl arttıracağınızdan bahsettim.

Dünyanın her yerinde binlerce site güvenlik açısından saldırıya uğrayabiliyor. WordPress ise içerik olarak en çok kullanılan yönetim sistemlerinden biri olduğu için bu saldırılara her zaman hazırlıklı olunması gerekilir. WordPress bloğunuzun güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz 5 önemli adım bulunuyor.

WordPress Kişisel Hesap Güvenliğiniz

Bloğunuzun güvenliğini sağlamak için öncelikle kullandığınız bilgisayarın, internetin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Virüs taraması yaparak, bilgisayarınızda veya internetinizde bulunan virüsleri tespit etmelisiniz. Daha sonra virüsleri temizleyerek, bundan sonraki süreç için virüs engelleyici uygulamalarla bilgisayarınızı koruma altına almalısınız. WorPress bloğunuzu ise belirli aralıklarla güvenlik testlerinden geçirerek genel güvenliği sağlayabilirsiniz. Bu güvenlik tarama testleri için birçok eklenti bulabilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre

WordPress bloğunuzun güvenliğini sağlamak için atacağınız en önemli adımlardan birisi de güçlü bir şifre belirlemektir. Kullanıcı adının otomatik olarak ”Admin” olduğu seçeneklerde öncelikle kullanıcı adınızı değiştirin. Şifrenizde ise büyük-küçük harf, sayı ve özel karakterler içeren kelimeler kullanmaya özen gösterin. Özellikle bu formatta oluşturulmuş şifrelerin hackerlar tarafından kırılmasının güç olduğunu gösteriyor.

Dosya Güvenirliliği

Bloğunuz için bir başka güvenlik adımı ise dosya güvenliğinin sağlanmasıdır. WordPress üzerinden otomatik dosya düzenleme iznini kapatmalısınız. Ayrıca oluşturulan dizin kodunu da değiştirmelisiniz. Ayrıca dosya izin seçeneklerini de gözden geçirmeniz bloğunuzun dosya güvenirliliği açısından daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca WordPress giriş ve admin dosyalarının uzantı isimlerini de değiştirin.

SSL Sertifikası Kullanın

WordPress bloğunuzun güvenliğini sağlamanın bir diğer yolu da güvenli şifrelenmiş bağlantı sertifikası olan SSL sertifikasını kullanmaktır. SSL sertifikasını kullanarak şifrelerinizi güvenli hale getirebiliyorsunuz. Kimlik bilgileriniz ve internette kullandığınız ödeme bilgileriniz gibi birçok bilginin de üçüncü bir şahıs tarafından ele geçirilme ihtimalini ortadan kaldırıyorsunuz.

WordPress Yedekleme Kullanın

Her şeyde olduğu gibi WordPress bloğunuzda da bir yedekleme sistemi kullanmak güvenliğini arttıracaktır. Bir firma yoluyla bunu otomatik yapabilecekken arzu ederseniz manuel halde kendiniz de yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yedekleme işlemi için çeşitli eklentilerden faydalanabiliyorsunuz. Fakat yine de yedekleme gerçekleşmeden bu eklenti ve temaları silmeyi unutmamalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlere dijital maceramdan bilgiler ve tecrübelerimi aktarıyorum. Kısacası araştırıyor , okuyor ve blogumda paylaşıyorum.

Yorum Yap