Merhaba bugün sizlerle cv’nizde mutlaka yer alması gereken bir kaç şeyden bahsedeceğim. Öyle çok kasıntı yapacağınız veya bazen fark etmeden eklediğiniz özellikler bunlar ama toplu olduğunda 🥳 farkınız belli olacaktır.

Hadi geçelim ! Dert etmeyin bilgiler 2006 time dergisi yılın kişisi seçildim tarzı değil 😂

Araştırmanızı yapın 🧐

Göz önünde bulundurmamız gereken ilk şey iş tanımı gerçekten hedef rollerinizi biliyor musunuz ? Yoksa önünüze gelene cv’nizimi gönderiyorsunuz ? Bu cv kelimesi biraz beni rahatsız etmeye başladı 😅 izninizle Özgeçmiş kelimesini kullanarak devam edeceğim.  Özgeçmişinizde dikkat etmeniz gereken ilk şey iş vereninizin gerçekten aradığı pozisyona uygun olup olmadığınızdır.

Her başvuru için özgeçmişinizi özelleştirin 🎩

Özgeçmişinizi göndermeden araştırmamızı yaptık işverenin gerçekten neler aradığını ve istediğini biliyoruz bu konularda yetkinliğimizde olduğuna göre özgeçmişimizde özelleştirmemiz gerekli nasıl yani dediğinizi hissediyorum. Araştırmayı bu iş bana göre mi diye değil , işveren çalışanında en çok özellikle hangi özellikleri istiyor bunları bilmemiz lazım ki önceki adımda bunu yaptık. İhtiyacı olan özelliklerinizi özgeçmişinizde öne çıkartın yani 3 yıl yazılım 2 yıl donanım deneyiminiz var ve işveren sizden  donanım bilgili çalışan istiyor ise uzunca kendinizi yazılımda övmeyin. 2 Yıla kaç yılı sığdırdığınızdan bahsedin.

Özgeçmişinizi profesyonel eposta adresi ile gönderin 📧

Ne yahu herkesin dilinde reklamında profesyonel mail diyorsanız hemen kısa bir özet geçeyim craxy_alican62_kral@hotmail.com  eposta ile en kral özgeçmişi de yollamış olsam ya kontrol edilmem yada en sonlara atılır yeterli ciddiyete alınmam fakat ben özgeçmişimi cv@alicangunduz.com eposta adresinden gönderir isem firmaların daha çok dikkate alacağı bir hareket olur işte profesyonel eposta adresi budur. Kendi alan adınıza özel açılmış mail adresinizdir.

Kendinizi Övün 😎

Yaparım ben bu işi verin bak ben bunları bunları yaptım o ne ki ben yaparım şeklinde değil atlama sakın 😅 örnek verecek olursam. Pazarlama uzmanısınız ve özgeçmişinizde  potansiyel müşterilerinize ulaşabilirim yazmayın. Fark yaratın işverende pazarlama uzmanının bunu yapacağını biliyor süsleyin ama uzatmayın asla olabildiğince “öz“geçmiş olarak tutmaya dikkat edin. Potansiyel müşterilerinizi portfolyo veya referanslar sayfanıza ekletebilirim demeniz daha etkili olacaktır.

Özgeçmişinize fotoğraf eklemeyin 🤳🏻

Eğer bir oyunculuk vs bir işe başvuruda bulunmuyorsanız. Fotoğraf eklemeyin işveren öz çekiminizin kaç beğeni alacağını değil yeteneklerinizin ne kadar etkili olacağı ile ilgileniyor ve unutmayın pek profesyonel iş hayatında olmasa da fotoğrafınızda bir şeye takılıp sizi incelemekten vazgeçecek kişilerde var ne yazık ki 😒

Tasarımsal özgeçmişin zararları vardır unutmayın 🦚

Evet , şimdiye kadar fark yaratın dedim ama bu konuda değil olabildiğince geleneksel renkler fontlar kullanın becerilerinizi grafiklerle veya yüzdelerle değil tecrübeleriniz ile gösterin.

Tecrübelerinizi uzatmayın büyütmeyin 🤔

Tecrübelerinizi tabi ki yazın fakat hikayeleştirmekten kaçının mümkünse toplam özgeçmişiniz 2 sayfayı geçmesin. Tecrübelerinizi
Eylül 2014 – Aralık 2020 ~  Ali Can Gündüz Şirketinde |  Dijital Dost
Şeklinde yazın.

Profesyonel dil kullanın 🤖

Robot olmayın ,  sadece sokak ağzı veya normal arkadaşınız ile konuşur gibi konuşmayın iletişim kurma şekliniz şirket içi uyumunu bir çok profesyonel işveren göz önünde bulundurur. Yazım yanlışı yapmayın tekrar tekrar kontrol edin.

Tecrübeniz arasında boşluklar var ise değinin 🧗🏻‍♂️

Merak edeceklerdir sizi aramalarını ya hoş geldiniz olarak yada yüz yüze olarak görüşme çağırması olsun bilgilendirme yüksek olsun güven duygusunu uyandırır nedir bu boşluklar peki diyenler için.

Eylül 2014 – Aralık 2016 ~  Ali Can Gündüz Şirketinde |  Dijital Dost
Kasım 2018 – Aralık 2020 ~  Dijital Dost Şirketinde |  Ali Can Gündüz

O 2 yıl ne yaptı ki bu adam dememeleri için özgeçmişinizin sonunu bunlara ayırın.

Dosya adınızda epostanız gibi profesyonel olsun 📁

Yani gönderdiğiniz dosya adı görünür olacaktır. Bunu çok kısa bir zaman ayırarak Ali Can Gündüz Özgeçmiş.docx haline getirin 2377823478234.docx olmasın.

Dosya uzantınıza dikkat edin ⚙️

Dosya uzantınız mutlaka .docx olsun yani bir word dosyası olsun dünyada en yaygın kullanılan dosya türüdür.  PDF ,TXT … gibi bir çok dosya türü var bazısını açamayabilir bazıları da profesyonel gözükmez. Bu çok önemli düşünsenize gönderdiğiniz özgeçmişiniz okunamadığından eleniyorsunuz 😐

Dürüst olun 😿

Özgeçmişinizde yapmadığınız şeyleri yapıyorum olarak lanse etmeyin yapabildiklerinizi söyleyin aksi takdirde hem işveren hem sizin için büyük hüsranla sonuçlanacak bir zaman kaybı olur.

Ekranı iyi kullanın 🅰️

Becerilerinizi sergilediğiniz alanın üstünde başlık olsun. Kenar boşlukları olsun göze hitap etsin ve okunması aranan şeye ulaşılmasını minimum zorlukta tutun. Yönlendirmeleri iyi sağlayın.

Güncel tutun ♻️

3 Yılın ,  5 yılın öncesini özgeçmişini atmayın bari insanların zamanını çalmayın yani 😂

Gereksiz bilgi vermeyin 🗣️

İnstagramın bu twitterim bu demeyin yazılımcıysanız github profiliniz yeterli olur oda belki ev numaram şahsi numaram şu numaram şu epostam gibi bilgilerde vermeyin.

Verileri verin 📈

Başarılarınızı somutlaştırın yani örnek olarak şikayet oranını %90 düşürdüm , gelen mesajların %80’nini satışa dönüştürdüm gibi veriler sizi daha rahat değerlendirilmesini sağlayacaktır.