1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. PR Nedir ve Nasıl Yapılır?

PR Nedir ve Nasıl Yapılır?

featured

PR yani açılımıyla ifade edecek olursak Public Relations, bir kişi veya kurum içerisinde ki halkın genel durumunu ve algısına başarılı bir şekilde iletişim kanallarına iletilmesidir. Yani bu kanalların başarılı bir şekilde yönetilmesidir diyebiliriz.

PR, günümüzde tamamen Halkla İlişkiler olarak çevrilmekle birlikte bir kavram veya bir marka olarak kişinin itibarını korumaya yaramaktadır. Kişinin düşüncelerini desteklemek, düşüncesini daha da genişletmek ve diğer tüm davranış biçimlerimi oluşturan bir itibar yönetim biçimidir.

PR çalışmaları günümüzde oldukça fazla öneme sahiptir. Hatta küçük büyük fark etmeksizin, tüm kişi veya organizasyonlarda rahatlıkla tercih edilmektedir.

Yapılan PR çalışmaları ile birlikte özellikle şirketler ve kişiler, diğer toplumların ve asıl ilgililerin daha fazla dikkatini çekmektedir. Bu çalışmalar ile daha fazla imaj ve ilişki değişiklikleri olmaktadır. PR çalışmaları için ağırlıklı olarak şirketler, İnternet sitelerini ve geleneksel medya kanallarını tercih etmektedirler.

PR Nasıl Yapılır?

PR sektörü tamamen uçsuz bucaksız bir denizdir. Bu yüzden bu işi birkaç satırla anlatmak pek mümkün olmayacaktır.

Ancak şu şekilde ifade edebiliriz;

 • Gazetelere röportajların verilmesi,
 • Daha çok ilgi çeken içeriklerin servis edilmesi gibi alanlarda PR yapılabilmektedir.

PR Yapmak

PR yapmak için kuruluş ve organizasyon alanında önemli bir pazarlama stratejisi yapılmalıdır. Çünkü başarıyla yapılan bir PR çalışması ile diğer insanların ilgisini çekmeye başlayacaktır. Böylece pazarlanan ürün ve hizmet daha fazla ilgiliye hitap edecektir.

PR ve Reklamın Arasındaki Fark Nedir?

PR çalışmaları ve reklamlar doğası gereği evet oldukça birbirine yakındır. Ancak elbette ki bazı farklılıklar bulunmaktadır. Hatta bu durumu basit bir dille ifade edecek olursak, reklamlar markaların kendi sesinin halka duyurma sistemidir.

Ancak PR çalışmalarında markanızı doğrudan ilgili kişilere duyurmuş olursunuz. Böylece ufak senaryolar ile PR çalışmalarınızı kendi lehinize döndürebilirsiniz. Tüm reklam ve PR çalışmaları arasında ki farkı özetle anlatacak olursak, basit insan ilişkili diyebiliriz.

Bir pazarlamacı veya reklamcı kişiler yaptıklarıyla işleri sorgulamak istediklerin de kendilerini bu soruları sormalıdır.

 • Ürün pazarlanmasından itibaren sektörün ihtiyacını karşıladı mı?
 • Reklam için yapılan tüm harcamalara geri dönüşler oldu mu?
 • Yatırım geri dönüşü ne kadar oldu?
 • Yapılan ürün diğer tüm sosyal medya takipçileri ve halk tarafından konuşulmayı başardı mı?

Tarzında sorular yöneltilmelidir.

Ancak PR uzmanı olan kişinin sorulardan çok size görünen şekli şu şekil olacaktır.

Bunlar;

 • Pazarlanan ürün veya marka hakkında ilgili ticari kaynaklar üzerinde olumlu yorumlar almayı başardı.
 • Şirket yöneticilerinden herhangi birisi pazarlanan ürün hakkında bir etkinlik konuşması yapması ile basın üzerinde pozitif etki bırakmıştır.
 • Sektör içinde önemli ödüller almayı başardık.
 • Sosyal medya alanında ve diğer tüm basın kaynakları üzerinde konuşulmayı başardık.

Tarzında görüntüler elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlere bilgilerimi araştırmalarımı ve bazen de düşüncelerimi blogumdan paylaşıyorum.

Yorum Yap