AkademiSosyal Medya
Trend

Sosyal Medyada Bilinirlik Kazanın !

 

Sosyal medya her yerde; insanlar her gün sosyal medyayla etkileşime geçiyor. Sosyal medyanın ne olduğunu ve bu ağlardan nasıl faydalanabileceğinizi öğrenin. Bu bölümdeki konular:

  • Neden sosyal medyada var olmalısınız?
  • Doğru sosyal medya sitelerine üye olmak
  • Varlığınızı güçlendirmek ve ağlarınızla etkileşime geçmek

 

Sosyal medya artık günlük hayatımızın vazgeçilmezi. Bir işletme olarak bu, sizin için büyük bir fırsat olabilir.

Online ağlar ya da bizim vermiş olduğumuz adla “sosyal ağ”, insanlara bağlantı kurma, etkileşimde bulunma, paylaşma ve bilgi alışverişi yapma imkanı tanıyor. Bu ağlar kısa bir süre içinde olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi. Kelimenin tam manasıyla milyonlarca insan hergün sosyal ağlarda bağlantı kuruyor ve paylaşımda bulunuyor.

Bu, firmalar için kusursuz bir araç olabilir. Sosyal medya, müşterilerinizle ve müşteri adaylarınızla direk olarak iletişim kurmanızı, içerik paylaşmanızı, konuşmalara katılmanızı, güven oluşturmanızı, daha fazla kişiye ulaşmanızı, etki alanınızı genişletmenizi ve en önemlisi, müşterilerinizi daha iyi anlamanızı sağlamakta olan bir platform işlevi görebilir.

Klasik kıyafetler satan bir giyim mağazanız olduğunu düşünün. Müşterileriniz sosyal ağlarda hakkınızda konuşuyor olabilir. Harika keşiflerini paylaşıyor, bir giyside yapılabilecek değişikler hakkında tavsiye almak istiyor, hatta ünlülerin eski moda giysiler içerisindeki resimlerını gönderiyor olabilirler.

Bu sosyal medyalara katıldığınızda bu konuşmalara katılabilir ve yeni konuşmalar başlatabilirsiniz. Yeni ürünler geldiğinde bunların resimlerını paylaşabilir, böylece müşterilerin “aklında” kalabilirsiniz. Bu sayede, müşterilerin mağazanıza tekrar tekrar gelmesi için onlara bir neden vermiş olursunuz.

Bu yolla ağınız kısa bir süre içinde büyüyebilir. Gönderilerinizi görenler bunları diğer moda tutkunlarıyla paylaşabilir, bu da size yeni takipçiler ve yeni bağlantılar kazandırabilir. Bu kişiler yeni müşterilere dönüşebilir.

Sosyal medya, hedef kitlenizde güven oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Potansiyel bir müşterinin yorumları okuduğunu ya da elbiselerinizi giyen ve onlar hakkında konuşan (mankenlerin değil) gerçek kişilerin videolarını izlediğini düşünün.

Sosyal medya, müşterilerinize ve takipçilerinize ürünlerinizi tanıtma imkanı sağlar ve bu da size karşı güven kazandırır. Neden mi? Bir başkası sizi övdüğünde bu daha inandırıcı olur. Kendi promosyonunuzu kendiniz değil müşterileriniz yapsın.

Sosyal medyanın firmanıza sağlamış olduğu son bir avantaj şudur: Tüketicilerin markanız ile online ortamda nasıl etkileşimde bulunduğunu izleyerek bir takım bilgiler edinebilirsiniz.

Sırmalı ipek kumaşın tarihçesiyle ilgili bir blog yayınıyla kimse ilgilenmeyebilir, ancak ipek bir eşarbı bağlamanın 20 farklı şeklini gösteren bir video çok fazla paylaşılabilir. Hem online ortamda hem de mağazanızda insanların nelerden hoşlandıklarını saptayın ve bunlardan daha fazla sunun.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Pekala, şimdi de doğru sosyal ağ sitelerine katılarak, içerik paylaşarak ve hararetli konuşmalarda yer alarak, ağınızı genişleterek sosyal ağların işletmeniz için gerçekten faydalı olmasını nasıl sağlayacağınızı konuşalım. Doğrudan içinde yer almadan sosyal ağların gücünden yararlanamazsınız. Önce, farklı ağlar hakkında bilgi edinmelisiniz. Müşterileriniz en fazla hangilerini kullanıyor?

Bu bilgi, bir Facebook sayfası, YouTube kanalı, Pinterest hesabı, Twitter hesabı, Google+ sayfası, Instagram hesabı, LinkedIn şirket sayfası ya da bunlar ve diğerlerinin bazı kombinasyonları arasından hangilerine ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olur. Ardından, profilinizi oluşturmanız gerekir. Bu genelde, katıldığınız sitelerin her birindeki “ana sayfanız” olacaktır.

Her sosyal medya farklıdır, ancak her mümkün olduğunda firmanıza ilişkin, söz gelimi konumunuz ve iletişim bilgileriniz gibi bilgiler eklemeniz gerekir. Bazı ağlar işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sağlamanıza, hatta fotoğraf ve video kullanmanıza olanak tanır.

Bir sosyal medyaa “taşındıktan” sonra sıra komşularınızı tanımaya gelir. Arkadaş edinmek zaman ve çaba gerektirir, fakat firmanızın tanınmasına yardımcı olabilecek arkadaşlar kazanmak, karşılığını gerçekten veren bir yatırım olacaktır.

Sosyal medyayı işle ilgili kazanımlar elde etmek için kullanıyor olabilirsiniz, ancak burası bildiğimiz reklam tanıtım kanallarından çok ayrı bir ortamdır. Sosyal medyada etkileşimde bulunduğunuz kişiler sadece “dinleyici” konumunda kalmak istemezler. Bunu daha çok karşılıklı bir konuşma, tarafların sırayla kendilerini gösterdiği bir uzlaşma ilişkisi olarak düşünün. Sosyal medyaya, gerçek dünyada dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza gösterdiğiniz yaklaşıma benzer şekilde yaklaşın.

Sosyal medyada bir günde arkadaş edinemezsiniz. Bu zorla olacak bir şey değildir. Mağazanıza “Bizi burda takip edin” biçiminde ya da daha da iyisi, online bağlanırlarsa %10 indirim yapacağınızı bildiren bir tabela asarak mevcut müşterilerinizi sosyal ağlarda çekin.

Bunun ardından, yarışmalar, özel etkinlikler, sadece üyelere özel teklifler, eğlendirici içerik ya da sosyal çevrelerinizin üyeleriyle gerçek, yüz yüze buluşmalar gibi ağınızı büyütecek diğer yollara geçin.

Ve sosyal medyaınızın her üyesinin ayrıca kendi ağı olduğunu da unutmayın. Sosyal medya bütünüyle paylaşmak üzerinedir. Bu sebeple, gönderiler ve resimler ekleyip konuşmalara katıldığınız sürece, insanların sizinle bağlantı kurması kolaylaşır. Bu, sizi ve işletmenizi daha çok insanın tanıyacağı manasına gelir.

Sosyal medya, insanlarla karşılıklı konuşma başlatmak ve sonuçta müşteri tabanınızı genişletmek için kusursuz bir yerdir. Tabi online ortamda hep olduğu gibi bir plana ihtiyacınız vardır.

Bizi izlemeye devam edin. Diğer videolarımızda, İnternet’te ne tür sosyal medyalar bulunduğunu ve buralardaki varlığınızı nasıl oluşturacağınızı ele alacağız. Ardından, sosyal ağ için bir plan oluşturma ve yönetme hakkında konuşacağız. Ve sosyal medya ile gerçekten ilgileniyorsanız, sosyal sitelerdeki ücretli reklam tanıtımlara ve sosyal ağlardaki başarınızı nasıl ölçeceğinize bile değineceğiz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı