1. Ana Sayfa
  2. WordPress
  3. WordPress’e Google Analytics kodu nasıl eklenir ?

WordPress’e Google Analytics kodu nasıl eklenir ?

featured

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlerin dijitalde ki dostu. Sizlere blogum da bilgilerimi araştırmalarımı paylaşıyorum. Bu yazımda da sizlere WordPress’e nasıl google analytics kodu ekleyebileceğiniz hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Ne yahu şu google analytics

Google Analytics, Google’ın tamamen ücretsiz olarak sunduğu site performans analizi aracıdır. Bu araç sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bir çok davranışını ölçümleyebilirsiniz.Misal sitenize hangi anahtar kelime aramasından geldi , bu kullanıcını hangi ülke , il ve ilçede oturmakta , sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini, hangi sayfaları dolaştığı gibi bir çok bilgi verecek yani sitemize giren kullanıcılara google sayesinde bir takip cihazı takmış olacağız :) Mini FBİ olmamıza yarıyor tabi ki İstanbul’dan Ahmet bunu yaptı sitenizde değil x kadar kullanıcı bu davranışı sergiledi gibi bilgiler bunlar.

Nasıl alacağım bu kodu ?

Öncelikle 1 gmail adresine sahip olmamız gerekli. Eğer gmail adresiniz yok ise gmail.com üzerinden açabilir veya hesabınız var ise giriş yapabilirsiniz. Bir gmail hesabı edindik veya giriş yaptıysak google amcaya soralım yada dijital dostunuz size url bıraksın hemen analytics.google.com  buraya uğrayalım bu adresi sıkça ziyaret edeceksiniz bundan sonra bunla yatıp bunla kalkabilirsiniz.

Ölçümlemeye başlaa 👇🏻👇🏻👇🏻 butona tıklayarak devam edebiliriz.

Gerekli alanları sırasıyla dolduruyoruz aslında buraya kadar bir sorunumuz yok ama yinede sizlere görsel rehber hazırladım.

 

Sözleşmeleri okudum onayladım ile devam edebilirsiniz evet okudum 😂

 

Oluştura tıklayarak bitiriyoruz işlemi artık hesabımız oluştu şimdi sitemiz için kodu oluşturalım.

 

 

Biz burada web sitemize eklediğimiz için web seçerek devam edelim.

 

Site adresinizi doğru girip sitenizi isimlendirin ben web sitem yazdım siz sitenizin adını yazabilirsiniz.

 

Evettt artık sitemize kodumuzu ekleyebiliriz. Altta yer alan kodu temanızın header.php gibi dosyasına eklemeniz gerekli tabiki sizi bunla uğraştırmayacak bir çözümüm var.

WordPress admin panelinize giriş yapın sağ menüde yer alan eklentiler bölümünde yeni eklenti ekle sayfasına giriş yapın. Sağ üste bulunan arama yerine “Site Kit by Google” yazıp aratın.

Kur daha sonra etkinleştire tıklayın , kurulum sonrası sizi eklentilerin sayfasına atacaktır. Sol menümüzde en üstte Site Kit yazar ona tıklayalım.

Sözleşmeyi kabul ettikten sonra Google ile giriş yap butonuna tıklayın. Açılan sayfada analytics’e kayıt olduğunuz hesabınızı seçerek izin ver butonuna tıklayalım. Sizi Site Kit sayfasına geri gönderecektir.

 

Hizmete bağlan ile gene izin vermeye devam edelim sorun yok hesabınızı bağlamanızda bu eklenti tamamen Google’a aittir. İzin verme işlemlerine devam ederek Analytics’i kurmasını sağlıyoruz. Evet gelen ekranda girdiğimiz isimleri seçerek yapılandır butonuna tıklayın.  Ve artık analyticsimizi sitemize bağladık. İsterseniz sitenizin admin panelinden kontrol edin ölçümlerinizi isterseniz analytics.google.com üzerinden önerim analytics sitesidir.

Kapanış ve öneriler

Evet kurduk Ali Can kurdukdaa yahu bu ne işe yarıyor , nerden bakıyoruz, nasıl yapıyoruz ne ediyoruz diyorsunuz duyuyorum. Sizleri bu alanda gene çok kaliteli bilgiler Sunan Ayhan(👑) Abime yönlendiriyorum Türkçe kaynak olarak bulabileceğiniz en kapsamlı Google Analytics makalesidir.  Buraya bir adet tıklayarak yeni bir diyara ışınlanıyorsunuz bilginiz olsun. Bahsettiğim Google Analytics Rehberi

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler umarım WordPress sitenize Google Analytics kurulumunuzu yapabilmişsinizdir. Başka makalelerimde görüşmek üzere👋🏻

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlere bilgilerimi araştırmalarımı ve bazen de düşüncelerimi blogumdan paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teşekkür ederim faydalı ve başarılı bir anlatım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir