1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Yazılımcılar ne kadar kazanıyor ?

Yazılımcılar ne kadar kazanıyor ?

featured

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlerin dijitalde ki dostu. Sizlere blogum da bilgilerimi araştırmalarımı paylaşıyorum. Bu yazımda da sizlere yazılımcılar ne kadar para kazanıyor hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Yazılımcı çok geniş bir kavram açıkçası yazılımcının maaşı bildiği diller ve tecrübesine göre belirlenir. Bu gün ortalama bir tecrübeye sahip bir yazılımcının dillere göre ne kadar kazandıklarını $dolar/yıl üzerinden sizlere aktaracağım. Bu veriler 2021 yılına aittir.

C/C++/C#

Evet bu 3 dil aslında birbirlerinden farklı fakat ana odakları aynı olduğu için aynı kategoriye aldım. Bu 3 dilde Oyun sektöründe büyük yer edinmiş dillerdir.Sırasıyla C# $57K , C++ $53K , C $50K yıllık ortalama kazançları bulunmaktadır.

 

Python

Evet , benim son zamanlarda aşkım 🐍tıss. Javascriptin hasmı olan python veri bilimi , makine öğrenimi , yapay zeka , web geliştirme , oyun , mobil gibi bir çok alanda kullanılabilen bir dildir. $59K yıllık ortalama kazançları bulunmaktadır.

 

Java

Tek kodlar her platforma uygun halde olduğu ve sanal makine sayesinde şirketlerin bu dili kullanmasının başlıca sebepleri olan java $50K-$150K yıllık kazanç gibi çok büyük bir skalası mevcuttur.

 

GoLang

Google amcamızın yada teyzemizin fark etmez , 2007’de API ve web için geliştirdiği bir dildir. Python’a alternatif denildiği için yan gözle baktığım dillerdendir çaktırmayın 🤫 Yıllık $80K gibi kazançlar elde etmektedir.

 

Ruby

Ruby kısaca tanımlamız gerekirse o içimizden biri o bir toplama kasa , o bir abi yap ortaya bir şeyler yeri gelincede aşure kıvamında bir dil olan Ruby. Neden mi öyle dedim , çünkü Ruby dilinin yaratıcısı olan Abimiz Perl , Smaltalk , Eiffel , Ada ve Lisp dillerinin en iyi özelliklerini alıyor biraz un biraz sevgi azıcık sütle birlikte harmanlayarak Ruby dilini ortaya çıkarıyor. $72K yıllık maaşları bulunmakta bu çorbamızın amann pardon dilimizin 🤓

 

Javascript

Serbest çalışanların en hızlı iş bulabileceği bir web programlama dili olan javascript’in yıllık maaşı $45K -$53K

 

PHP

Eski sayılabilecek fakat web programlamada fazlaca kullanılan php dilinin geliştiricileri yıllık $50K-$60K arasında maaş almaktadır.

 

Kotlin

Google’un desteklediği android uygulama geliştirme dili olan kotlin geliştiricilerine  yıllık $60K-$70K arasında yıllık bir maaş imkanı sunuyor.

 

Swift

İos uygulama geliştirme dili olan Swift kotline çok yakın rakamlarda kazançlar sağlıyor. $65K-$70K arasında yıllık maaşları mevcut.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba , ben Ali Can Gündüz sizlere bilgilerimi araştırmalarımı ve bazen de düşüncelerimi blogumdan paylaşıyorum.

Yorum Yap